כל הבריאות שבשומשום – למה כדאי לנו לשלב טחינה בתפריט היומי שלנו?

מאת: הדס יריב

sumsum2גרעיני שומשום הם בעלי צפיפות תזונתית גבוהה ונחשבים זה אלפי שנים “אוצר” בריאותי: מזון חשוב, איכותי וטעים. מערכת העיכול שלנו מתקשה לעכל גרעיני שומשום שלא נלעסו היטב, לכן טחינה וחלבה הן מוצרי המזון המועדפים על מנת ליהנות מיתרונותיהם של גרעיני השומשום. טחינה גולמית מלאה עשויה מ-100% גרעיני שומשום, ללא תוספים וללא משמרים. חלבה היא הגרסה המתוקה של הטחינה ועשויה ברובה מגרעיני שומשום בתוספת סוכרים ותמצית שורש ספונריה.

אז מה באמת יש בגרעיני השומשום? ומדוע נחשבים לתוסף תזונה טבעי שמומלץ כל כך לשלבו בתפריט היומי?

מקור לשומנים טובים

בפירמידת המזון משתייכים גרעיני השומשום לקבוצת השומנים. כמחצית מתכולת גרעיני השומשום מקורה בשומנים, אך אל לנו להתבלבל: מדובר בשומנים טובים, עשירים בחומצות שומן חד ורב בלתי רוויות. חומצות שומן אלו חיוניות לתהליכי בנייה והתפתחות המתרחשים בגופנו. צריכה של חומצות שומן בלתי רוויות מסייעת לאיזון רמת הכולסטרול בדם, ותורמת לבריאות הלב.

מקור לחלבון

החלבונים מהווים כעשרים וארבעה אחוז מגרעיני השומשום. חלבונים אלו נחשבים איכותיים ומתעכלים בקלות.

מקור לסיבים

גרעיני שומשום עשירים בסיבית תזונתיים, מסיסים ושאינם מסיסים. הסיבים התזונתיים שומרים על בריאות המעי, מסייעים לעיכול ומונעים עצירות, יוצרים תחושת שובע ומלאוּת, ומסייעים באיזון רמות הסוכר והכולסטרול בדם. מחקרים הוכיחו כי תזונה עשירה בסיבים מגִנה מפני מחלות כמו יתר לחץ דם, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים.

מקור לוויטמינים

גרעיני השומשום המלא עשירים בוויטמינים דוגמת B1 ו-E. ויטמין B1 חיוני להפקת אנרגיה בגופנו ושותף בפעילות מערכת העצבים. ויטמין E הוא נוגד חִמצון רב עוצמה, המגן על קרומי התאים בגוף מפני תהליכי חמצון מזיקים, פעילותו תורמת להאטה של תהליכי הזדקנות המתרחשים בגוף, ולמניעת מחלות.

מקור למינרלים

כולנו מכירים בעובדה שגרעיני השומשום הם מקור עשיר לסידן, החיוני לבניית עצמות השלד, פעילות השרירים ומערכת העצבים. אך חשוב לדעת שגרעיני שומשום הם מקור מצוין גם למגנזיום, אבץ וברזל.

המגנזיום חיוני לתהליכים חשובים: בניית העצם, פעילות השרירים, הפעלת מערכת העצבים והפקת אנרגיה מהמזון. האבץ חיוני לחלוקת התאים, לתהליך הגדילה, לשמירה על מערכת חיסונית תקינה ועל בריאות העור והשיער. הברזל חיוני להובלת חמצן בגוף, לחיזוק המערכת החיסונית, לייצור כדוריות הדם האדומות, לחילוף חומרים ולהתפתחות המוח.

מקור לנוגדי חמצון

זרעי השומשום עשירים בנוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) טבעיים המסייעים בנטרול הפעילות ההרסנית של הרדיקלים החופשיים. מחקרים מלמדים כי פעילותם של האנטיאוקסידנטים שבגרעיני השומשום תורמת לירידה במחלות כרוניות כגון סרטן וטרשת עורקים.

מעבר ליתרונות התזונתיים שנמנו עד כה, בגרעיני השומשום רכיבים צמחיים ייחודיים המוכרים פחות:

  • ליגננים – הליגננים הם קבוצה של רכיבים פנוליים צמחיים מועילים. בזרעי שומשום נמצאים ליגננים מסוג ססמין וססמולין (sesamin ו-(sesamolin. כמות הרכיבים האלו בזרעי השומשום גבוהה באופן יחסי לזרעים ומזונות אחרים. מחקרים מלמדים כי לליגננים השפעה מיטיבה על רמת הכולסטרול, על מניעת לחץ דם גבוה ועל שמירת פעילות לב תקינה.
  • פיטוֹסטֶרוֹלים – זרעי השומשום מכילים גם כמות גבוהה של פיטוסטרולים בהשוואה לאגוזים וגרעינים אחרים. הפיטוסטרולים הם רכיבים טבעיים בגרעין, בעלי מבנה כימי דומה לזה של הכולסטרול. בזכות תכונתם זו הם מסייעים בהפחתת רמות הכולסטרול בדם.

מומלץ לשלב טחינה כחלק מתפריט תזונתי מאוזן ומגוון לאורך כל היום ולכל בני המשפחה: תינוקות, ילדים, בני נוער, מבוגרים ובני הגיל השלישי. כממרח בכריך, כרוטב לסלט, לדג מאודה או לירקות מבושלים, ואפילו במאפים מתוקים. הטעם האופייני והמיוחד של הטחינה ישדרג לנו כל מנה ויספק הנאה לחכּנו ותזונה נבונה לגופנו.

בתיאבון!

מאת: הדס יריב (M.Sc, MBA) טכנולוגית מזון ומוסמכת בתזונה